O nas

Lubuskie Centrum Ortopedii im. Dr. Lecha Wierusza Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością dawniej funkcjonujące jako Lubuski Ośrodek Rehabilitacyjno – Ortopedyczny jest jednym z najstarszych ośrodków ortopedycznych
w Polsce, działający od 1948 r. Inicjatorem powstania LORO był wybitny polski ortopeda, twórca polskiej szkoły rehabilitacji,  Profesor Wiktor Dega. W 1952 r. po objęciu stanowiska dyrektora przez dr Lecha Wierusza, asystenta prof. Degi, zorganizowano pierwszy oddział operacyjny oraz blok operacyjny.

Przez lata Szpital funkcjonował jako centrum leczenia schorzeń narządu ruchu u dzieci. Od końca lat 90-tych LORO przekształciło się w pełnoprofilową placówkę ortopedyczno – rehabilitacyjną.
W naszym szpitalu obejmujemy opieką zarówno dzieci jak dorosłych, wykonując rocznie blisko 2000 skomplikowanych operacji, rekonstrukcji ortopedycznych narządu ruchu w tym skrzywień kręgosłupa, endoprotezoplastyki stawów, chirurgii kolana oraz ręki.

LCO posiada II stopień referencji dzięki wysokiej jakości wykonywanych usług i doświadczonej kadrze medycznej.
Współpracujemy z Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu, Uniwersytetem Medycznym w Bydgoszczy oraz wieloma innymi Ośrodkami krajowymi i zagranicznymi.
Ośrodek nasz jest Szpitalem o zasięgu wojewódzkim i podlega Marszałkowi Województwa Lubuskiego.
W 2013 roku leczyliśmy stacjonarnie na oddziałach ortopedycznych i rehabilitacyjnych ponad 3000 chorych.

Ośrodek specjalizuje się w leczeniu  chorych ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów, wszczepiając endoprotezy stawu biodrowego, kolanowego i barku a także w zakresie chirurgii ręki i uszkodzeń struktur wewnętrznych stawu kolanowego. Stosuje się w tym zakresie nowoczesne metody rekonstrukcji wiązadeł krzyżowych, szwu łękotki i przeszczepów chrząstki stawowej. Pacjenci zakwalifikowani do leczenia operacyjnego przyjmowani są na Oddział Ortopedyczny. Mamy ambicje kompleksowego leczenia chorób narządu ruchu, więc leczeniu operacyjnemu zapewniamy odpowiednie wsparcie rehabilitacji medycznej. Działania rehabilitacyjne podejmowane są w pierwszych dniach po zabiegu. Dalsza praca odbywa się na Oddziale Rehabilitacji. Oddział Rehabilitacyjny oferuje w ramach trzytygodniowego pobytu wiele zabiegów wykonywanych przez doświadczony i wykwalifikowany zespół rehabilitantów.